آوسوبیلدونگ مهدکودک و آشنایی با «کار مربی مهدکودک در آلمان»

صبح‌ها کارهای دستی درست کنید، بعدازظهرها قایم‌موشک‌بازی کنید و در این بین کمی هم چرت بزنید این زندگی کودکان در مهدکودک است اما مربیان کارهای بیشتری دارند تا کودکان بتوانند یک روز آرام و شاد را سپری کنند، مراقبت از تک‌تک کودکان بخشی از زندگی روزمره شما به‌عنوان یک مربی مهدکودک است. اگر شما هم دوست دارید مربی مهدکودک شوید، شرکت دوره های آوسوبیلدونگ مهدکودک می‌تواند شروع این راه هیجان‌انگیز باشد.
البته مربیان فقط در مهدکودک کار نمی‌کنند، آنها همچنین برای مراقبت و حمایت از افراد دارای معلولیت و جوانان و نوجوانان در بهزیستی موردنیاز هستند.

آیا شما قبلاً می‌دانستید که …

پرفروش‌ترین کتاب کودکان هری پاتر نیست، بلکه “شازده کوچولو” است؟ “شازده کوچولو” در سراسر جهان حدود 80 میلیون بار فروخته شد درحالی‌که هری پاتر “فقط” توانست 45 میلیون نسخه را مدیریت کند. اگر نگاه کنید به کل مجموعه هری پاتر که بیش از 450 میلیون بار بیش‌ازپیش فروش شده است، متفاوت به نظر می‌رسد.

بیش از یک‌چهارم دانش‌آموزان کلاس اولی دارای مشکلات زبانی هستند و 6 تا 8٪ به درمان نیاز دارند؟

آیا کودکان بین 3 تا 4 سال شروع به فکر منطقی می‌کنند؟

شغل مربی کودکستان یکی از حرفه‌هایی است که بیشترین کمبود نیرو را دارد و شانس آن در بازار کار بسیار خوب است و شرکت در دوره آوسبیلدونگ مهدکودک یک راه مطمئن و مناسب برای ورود به حرفه در آلمان می‌باشد.

حتما بخوانید:  یادگیری اصطلاحات آلمانی

آوسوبیلدونگ مهدکودک

یک مربی مهدکودک در آلمان چه کارهایی انجام می‌دهد؟

مراقبت و پشتیبانی: در مهدکودک به طور گسترده به رشد ذهنی و جسمی کودکان کمک می‌شود، به‌عنوان‌مثال از طریق بازی‌هایی که درک حسی را تشویق می‌کنند، حافظه کودکان را تقویت می‌کنند. علاوه بر این مربیان می‌توانند در انجام مشق شب یا تمرین‌های ورزشی به کودکان کمک کنند.

انجام تدارکات: مربیان، بهداشت شخصی کودکان را پشتیبانی می‌کنند به‌عنوان‌مثال، مسواک زدن بعد از ناهار، تعویض پوشک بخشی از کارهای مربیان است. همچنین، مربیان باید مراقب باشند که کودکان به طور کامل و منظم غذا می‌خورند و آب می‌نوشند.

تدوین برنامه‌های آموزشی: به‌عنوان یک مربی، علاوه بر موارد فوق، رفتار اجتماعی و پیشرفت یادگیری کودکان باید زیر نظر گرفته شود و این موضوع بررسی شود که آیا کودکان از نظر روان‌شناختی پایدار هستند یا مشکلات رفتاری از خود نشان می‌دهند.
به‌عنوان‌مثال، برای کودکان دارای اختلال یادگیری، مربیان برنامه‌های خاصی را در راستای بهبود مشکلات فردی کودکان تدارک می‌بینند.

ثبت و گزارش اقدامات آموزشی: مراحل رشد کودکان از طریق کارهای آموزشی که انجام می‌شود در گزارش‌هایی ثبت می‌شود. در موارد خاص، گزارش‌هایی نیز برای دفاتر رفاه جوانان تهیه می‌شود، به‌عنوان‌مثال برای کودکانی که به کمک این دفاتر وابسته هستند گزارش ارائه می‌شود. به‌طورکلی مربی گزارش کار خود را در یک تیم با مربیان دیگر یا مددکاران اجتماعی، در فواصل منظم ارائه می‌دهد.

مشاوره و راهنمایی به والدین: بخش دیگری از کارهای یک مربی، برگزاری دوره‌هایی با حضور والدین یا سرپرستان قانونی و صحبت درباره کودکان و برنامه‌های آینده آنها است. علاوه بر این یک مربی، کارهای والدین مانند تقسیم مواد غذایی کودک برای پروژه‌های پخت‌وپز را انجام می‌دهد. ​​

یک مربی همچنین، دستیاران یا کارآموزان را نیز راهنمایی می‌کند.

وظایف شما در یک نگاه

 • سازماندهی و آماده‌سازی سفرها و رویدادها
 • گفتگو با والدین
 • راهنمایی دستیاران و کارآموزان

 کارآموزی مربی مهدکودک

چرا باید در آوسوبیلدونگ مهدکودک شرکت کنم و در آلمان مربی مهدکودک شوید؟

تقاضا برای مربیان – به طور خاص برای مربی های مرد – بسیار زیاد است. مراقبت روزانه از کودکان در جامعه امروز آلمان همچنان در حال افزایش است، بنابراین مربیان آموزش‌دیده می‌توانند به‌راحتی کار پیدا کنند. همچنین فرصت‌های متنوعی برای آموزش وجود دارد، یکی از این فرصت‌ها آوسوبیلدونگ مهدکودک می‌باشد.

حتما بخوانید:  مهارت سازگاری و انعطاف پذیری، از مجموعه مهارت های نرم

کجا می‌توانم به‌عنوان مربی مهدکودک در آلمان کار کنم؟

شما به‌عنوان یک مربی، می‌توانید در مهدکودک‌ها، یتیم‌خانه‌ها و مراکز مراقبت‌های روزانه، کار کنید همچنین می‌توانید به‌عنوان یک مربی امور اجتماعی در اداراتی مانند آموزش‌وپرورش مشغول به کار شوید یا در مراکز مشاوره خانواده یا مشاوره اعتیاد، در کنار افرادی باشید که در شرایط دشوار قرار دارند.

به‌عنوان یک مربی، شما نه‌تنها از کودکان و جوانان، بلکه از بزرگسالان دارای معلولیت نیز مراقبت و حمایت می‌کنید بنابراین می‌توانید در بیمارستان‌ها و سایر مراکز مراقبت نیز کار کنید.

یکی دیگر از مواردی که شما می‌توانید در آنجا کار پیدا کنید صنعت گردشگری است: چه در هتل‌ها و چه در اقامتگاه‌های جوانان به‌عنوان یک مربی می‌توانید در مناطق مختلفی مستقر شوید تا از کودکان و جوانان مراقبت کنید.

کارآموزی مربی مهدکودک در آلمان

بعد از آوسوبیلدونگ مهدکودک در کجا می‌توانم کار پیدا کنم؟

 • مهدکودک‌ها، یتیم‌خانه و مراکز مراقبت روزانه
 • مراکز مشاوره خانواده و اعتیاد
 • مراکز مراقبت روزانه یا خوابگاه‌های افراد معلول
 • هتل‌ها و اقامتگاه‌های جوانان

ساعات کار به‌عنوان مربی چقدر است؟

ساعت کار هفتگی مربیان کودکستان در غرب آلمان 39 ساعت و در شرق 40 ساعت است. این توسط قرارداد جمعی خدمات عمومی (TvöD) تنظیم می‌شود. در مؤسساتی که به توافق‌نامه جمعی متعهد نیستند، ساعات کار هفتگی می‌تواند متفاوت باشد. به طور معمول، شما در طول روز از دوشنبه تا جمعه در این شرح شغل کار می‌کنید اما این کاملاً به محل کار شما بستگی دارد.

اطلاعات مهم:

شما برای شیفت‌های شبانه‌روزی و شبانه، پاداش بالاتری از حقوق طبیعی خود دریافت می‌کنید. اگر بین ساعت 9 شب و 6 صبح کار کنید، 20 درصد دستمزد ساعتی خود را دریافت خواهید کرد. هزینه اضافی یکشنبه‌ها 25٪ و تعطیلات رسمی 35٪ می‌باشد. مکان‌هایی که حقوق را مطابق با TvöD پرداخت نمی‌کنند می‌توانند آزادانه مبلغ اضافی شما را تعیین کنند.

حتما بخوانید:  داستان برند کوکوشنل: از کلاهدوزی تا برند لوکس جهان مد!

مربیان مهدکودک چه لباس کاری می‌پوشند؟

مربیان در کار خود لباس‌های روزمره می‌پوشند شلوار جین و تیشرت در آلمان کاملاً مرسوم و خوب است. اما ممکن است در بعضی مراکز مراقبت لباس کار به شما داده شود.

مربی کودک در آلمان

یک مربی در عمل در دوره آوسوبیلدونگ مهدکودک چه می‌آموزد؟

کارآموزی یا آوسوبیلدونگ مهدکودک در آلمان توسط دولت تنظیم نمی‌شود و از نظر محتوا و سازمان‌دهی از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. به‌طورکلی، به‌عنوان کارآموز در مؤسسه آموزشی مربوطه، به‌عنوان‌مثال در خانه جوانان، شما به‌عنوان دستیار در کنار معلم استخدام می‌شوید.
در آنجا شما باید کارهای عملی روزمره‌ای انجام دهید شامل اجرای پروژه‌هایی مانند پروژه‌ای تأمین بودجه برای معلولین یا پروژه‌ای برای تغذیه سالم.
همچنین شما همراه با سرپرست کلاس‌ها یاد می‌گیرید که فعالیت و نقش خود در مرکز را بررسی کنید. برای این کار، شما در فواصل منظم به بحث و گفتگو با سرپرست خود می‌پردازید که چه چیزی در حال حاضر به‌خوبی پیش می‌رود و چه چیزهایی را باید به‌عنوان یک مربی تازه‌وارد بهبود بخشید.

من باید چه نوع شخصیتی داشته باشم تا در حرفه مربی موفق شوم؟

دوست کودک: اگر شما فردی دوستانه و نزدیک هستید که از برخورد با کودکان لذت می‌برید و اعصاب قوی دارید و خوش خلاق هستید این خصوصیاتی مؤثر در کار مهدکودک است که نتیجه فوق‌العاده دارد.

مردم‌شناس: هر کودک دنیای خود را دارد اگر شما می‌دانید که چگونه با او کنار بیایید و از او حمایت کنید شما برای این شغل صلاحیت دارید.

چند پتانسیلی بودن: کار با کودکان به معنای چند وظیفه‌ای بودن است طوری که حتی اگر چند کودک همزمان با خواستهٔ خود به سمت شما آمدند، شما باید وظایف خود را فراموش نکنید.

آوسبیلدونگ مربی مهد

سخن پایانی

شما باید در آوسوبیلدونگ مهدکودک شرکت کنید اگر …

 • شما اعصاب فولادین دارید.
 • شما از بکار کردن با کودکان لذت می‌برید، حتی وقتی بچه‌ها روز بدی دارند.
 • ایده‌های شما کودکان را به روشی بازیگوشانه و خلاقانه روی انگشتان خود نگه می‌دارد.

تحت هیچ شرایطی نباید در آوسوبیلدونگ مهدکودک شرکت کنید اگر …

 • در هنگام استرس نمی‌توانید آرام باشید.
 • قاطعیت از نقاط قوت شما نیست.
 • شما نمی‌خواهید در محل کار کثیف شوید.
 • تشویق، نظارت، یک الگوی خوب بودن خلاصه ویژگی‌های یک مربی مهدکودک است.

مربی مهدکودک شغلی هیجان‌انگیز و درعین‌حال مسئولانه است چراکه فعال‌کردن فرایندهای آموزشی مهمی مبتنی بر دنیای کودکان و جوانان است و هدف نهایی این شغل تربیت جوانانی باشخصیت‌های متکی‌به‌خود و اجتماعی است.

آیا آماده وارد شدن به این حرفه جذاب و پرهیجان هستید؟ اگر در مورد آوسوبیلدونگ مهدکودک نظر و سوالاتی دارید، آنها را با ما در میان بگذارید.

منبع

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید
نظر خود را بنویسید
اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نعمتی

آیا برای این کار و شرایط اوسبیدینگ شرط سنی هم وجود دارد

گروه نویسندگان مجله فارسی‌وان

با سلام
در حالت کلی خیر شرایط سنی خاصی ندارد.

مهری

دریافتی ماهانه دارد؟

گروه نویسندگان مجله فارسی‌وان

حقوق مربی مهدکودک در آلمان به صورت میانگین 4000 یورو هستش. اگر منظورتون حقوق در دوره کارآموزی و آوسبیلدونگه. در سال 2022 حقوق به صورت زیر هستش:
سال اول: 1191 یورو
سال دوم: 1257
سال سوم: 1353

Fariba

سلام
زبان در حد B1 قابل قبول هست ؟
شرایط کلی برای گذراندن اسبیلدونگ چیست

گروه نویسندگان مجله فارسی‌وان

با سلام خدمت شما
برای اکثر آوسبیبدوگ ها مدک زبان B2 نیاز است. شرایط کلی گذراندن آوسبیلدونگ رو در مقاله زیر می تونید مطالعه کنید:
شرایط آوسبیلدونگ

علی

ببخشید میشه لطفا توضیح بدید که چه مطالبی میخونند و چطور امتحان آسبیلدونگ رو می‌گیرند و معیار قبولی به چه صورت هست؟

آیدا

من سابقه کار ۱سال و نیمه و مدرک مربیگری دارم و ۲ماه دیگه امتحان B2 دارم میتونم برای جاب آفر اقدام کنم یا فقط از طریق اوسبیلدونگ می تونم اقدام کنم؟

فیروزه

سلام وقت بخیر
ببخشید من از سال 96 در مهدکودک و پیش دبستانی و مدارس اموزش پرورش مشغول به کار هستم.برای این اوسبیلدونگ چه مدارکی نیاز ست که تهیه کنم ؟مدرک زبان هم فعلا A2 دارم اما تا B2 ارتقا میدم