بنام دوست

چون شکر:شیرین و،چون گوهر:زبان پارسی ست  |  آنچه از توفان و از باران نمی یابد گزند

بر سر یاران افغان و بلوچ آذری  |  وحدت کرد و لر و تاجیک در ایران زمین

فارسی،فرهنگی و آیین و نشان پارسی ست  |  کاخٍ فردوسی،خدایٍ شاعران پارسی ست

شاخ پُر بارِ زبانِ پرتوان پارسی ست  |  از زبان مشترک با دودمان پارسی ست

 

پلتفرم فارسی وان، ادای دینی است به فرهنگ و ادب فارسی و کوششی است در جهت افزودن همبستگی روزافزون میان نسل قدیم و نسل‌های جوان جمعیت فارسی زبانان و سهیم شدن هرچه بیشتر فارسی گویان و فرزندانشان در شیرینی و عظمت میراث جاودان اجدادی مان. سرفصل و شعار فارسی وان، ایجاد همدلی و همبستگی میان همه ی فارسی گویان ساکن در قاره ی سبز و برخورداری از مزایا و برکات مادی، معنوی و اجتماعی این همکاری و مشارکت مدنی و فرهنگی است. سرفصل اهداف فارسی وان در سه گروه اصلی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بدین قرار است.

فرهنگی:

کوشش در جهت بالابردن مهارت گویش و نوشتار زبان اصیل و کهن فارسی، در میان مهاجران ساکن در قاره سبز و فرزندانمان که در این قاره متولد شده و بالیده اند. انتشار قطعات برگزیده و زیبا از متون کلاسیک فارسی ،اعم از آثار منظوم و یا منثور. نشر نکات برجسته ی فرهنگ فولکلور شرق ؛ مثل ها، اشعار، حکایت ها، آداب و رسوم، اسطوره ها، آیین ها و عقاید از دیرباز تا کنون. قرار دادن بخش هایی از روایات تاریخی، فرهنگی، زندگی نامه ها و سفرنامه ها از تمامی ملت های جهان و واکاوی سیر تمدن بشری و تحولات اجتماعی جوامع انسانی. انتشار داستان کوتاه، قطعات ادبی معاصر و عکس از هنرمندان معاصر. معرفی شهرها، بناها، نواحی تاریخی و اماکن گردشگری از سراسر گیتی. معرفی کتاب های تألیفی فارسی و آثاری که به این زبان برگردانده شده و ایجاد راهکاری برای ثبت درخواست تهیه کتاب.

اجتماعی:

تشریح و توضیح قوانین مهاجرت، امور پولی و بانکی، انواع بیمه ها، مسائل حقوقی و شرح قوانین مصوبه ی اتحادیه کشورهای اروپایی. مطالب مفید روانشناسی در حوزه های گوناگون موفقیت شغلی، امنیت زندگی زناشویی و مناسبات اجتماعی.

اقتصادی:

در پلتفرم فارسی وان چهارسوقی تأسیس شده که همه ی کارآفرینان، پزشکان، مدیران شرکت ها، موسسات و فروشگاه های واقع در تمامی بیست و هفت کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا، می توانند با نصب یک آگهی (به صورت رایگان) صاحب حجره ای مجازی شوند و فعالیت تولیدی، تجاری، خدماتی و درمانی شان را به اطلاع عموم برسانند. مهمترین هدف بخش اقتصادی فارسی وان، بازشناسی و معرفی هرچه بیشتر فعالان اقتصادی و کسب و کارهای متعلق به فارسی زبان هاست. چنانکه هر کسب و کاری با حضور در چهارسوق فارسی وان، چون ستاره ای درخشان، در برابر فارسی زبانان شهر و ایالت خود شناسا شود و سبب ارتقای همکاری های اقتصادی و رشد کسب و کارها و تعامل های میان گروهی گردد.

با کمال افتخار و سربلندی از همه ی همدلان پارسی گو در سراسر قاره ی اروپا، از ساکنان کرانه های آفتابی و گرم مدیترانه، یا عزیزانی که در سرزمین های پربرف و شمالی اسکاندیناوی زندگی می کنند و عزیزانی که در سرزمین گل ها، ژرمن ها و ماتادورها سکنی گزیده اند، دعوت می شود با اهالی فارسی وان همراه شوند.

با تشکر از شما - تیم فارسی 1