آوسبیلدونگ (کارآموزی) در آلمان | کارآموزی با حقوق در آلمان

اگر قصد ثبت نام در دوره های آوسبیلدونگ را دارید، می‌توانیم به شما بگويیم كه به آلمان خوش آمدید، حتی اگر مدرک دانشگاهی ندارید!

در این مقاله همراه ما باشید تا در کنار هم با این دوره‌ها آشنا شویم و راه پذیرش در آن را یاد بگیریم.

آوسبیلدونگ چیست؟ و شرایط پذیرش در آن چگونه است؟

برای شمایی که قصد مهاجرت دارید، آوسبیلدونگ یکی از راه های مهاجرت به آلمان و پیدا کردن شغل در این کشور است. در واقع، آوسبیلدونگ یک نوع دوره کارآموزی در آلمان است که فرد را برای ورود به بازار کار آماده می‌كند.
این دوره ها دو نوع هستند: مدرسه‌ای (Schulische Ausbildung) و دوگانه (Duale Ausbildung)
آوسبيلدونگ مدرسه‌ای بیشتر جنبه تئوری دارند و در کالج‌ها یا مدارس فنی حرفه‌ای برگزار می‌شوند و اغلب به کارآموزان حقوق تعلق نمی‌گیرد مگر در شرایط خاص.
اوسبیلدونگ دوگانه ترکیبی از آموزش‌های تئوری در کالج‌ها و آموزش‌های عملی در شرکت‌ها هستند و به ازای ساعت‌های کارآموزی حقوق پرداخت می‌شود، از این رو محبوبیت بیشتری دارند.

دوره های آوسبیلدونگ

 مراحل گام به گام درخواست آوسبیلدونگ

 1. آماده کرده مدارک

مدارک مورد نیاز برای درخواست شرکت در این دوره‌ها عبارتند از:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک زبان آلمانی
 • ترجمه مدارک تحصیلی: برای شرکت در این دوره‌ها مدرک دیپلم کافیست اما بهتر است مدارک بالاتر را هم ترجمه کنید.
  برای ترجمه به پیشخوان‌ها یا یک دارالترجمه مراجعه کنید. چنانچه در شهرستان‌ها سکونت دارید، برای کارهای دارالترجمه نیازی نیست شخصا به تهران سفر کنید. اگر از خدمات شرکت کاراپست استفاده کنید، در هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد.

مدارک ابتدا باید به تایید دادگستری و وزارت امورخارجه برسد، سپس باید از سایت ویزامتریک وقت بگیرید و ادامه روال تایید و ارسال مدارک را از این سایت پیگیری نمایید.

نکته 1: از آنجایی که کارهای ویزامتریک هزینه دارد، توصیه می‌کنیم کارهای مربوط به آن را بعد از اطمینان از اخذ پذیرش و گرفتن پیش‌قرارداد انجام دهید.

نکته 2: از مدارک مهرشده‌ی خود در ویزامتریک کپی برابر اصل تهیه کنید، چون ممکن است در مراحل بعدی لازم شود.

 • اسناد مربوط به سوابق و مهارت‌های کاری (در صورت وجود)
 • بیمه سلامت
 1. انتخاب ایالت، رشته و موقعیت باز برای کارآموزی: برای آوسوبیلدونگ پیدا کردن یک شرکت یا موسسه برای کار عملی سخت‌تر از پیدا کردن مدرسه برای بخش تئوری است. بنابراین، روی پیدا کردن موقعیت کارآموزی در شرکت‌ها بیشتر تمرکز کنید.
 2. ارائه درخواست، برگزاری جلسات مجازی و گرفتن پیش‌قرارداد
 3. اخذ ویزا

حتما بخوانید:  10 دانشگاه برتر سوئیس در 2022

محدودیت سنی برای آوسبیلدونگ وجود دارد یا نه؟

طبق تحقیقات میدانی که در این خصوص انجام داده‌ایم به شما اطمینان می‌دهیم که برای شرکت در آسبیلدونگ هیچ محدودیتی در مورد سن وجود ندارد.
خوشبختانه گویا مسئولان و کارفرماهای آلمانی بر این عقیده‌اند که برای شروع مجدد زندگی حرفه‌ای هیچ وقت دیر نیست و برای یادگیری محدودیت سنی وجود ندارد.

انواع آوسبیلدونگ

قانون کلی در مورد شرایط سنی برای شرکت در دوره های آسبیلدونگ این است: شرایط سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ، قانون مشخصی ندارد و به صورت کلی هیچ محدودیت سنی برای آن وضع نشده است. پس بر این اساس، تفاوتی نمی‌کند که شما در اوایل 20 سالگی باشید یا در 40 سالگی، می‌توانید در آوسبیلدونگ شرکت کنید و شاید برایتان دلگرم‌کننده باشد اگر بدانید که سالانه بیش از 1500 نفر با سنی بالای 40 سال در دوره های آوسبیلدونگ آلمان شرکت می‌کنند.

با این حال، موارد استثنا نیز وجود دارد و شرایط برخی از شغل‌ها ایجاب می‌کند که برای آن محدودیت سنی قائل شوند. به عنوان مثال برای آوسبیلدونگ دوگانه پلیس، بسته به ایالتی که در آن درخواست می‌دهید، شرط حداکثر سن از 25 تا 37 سال وجود دارد یا شرط حداکثر سن برای استخدام به عنوان کارمند دولتی، بسته به ایالت، بین 35 تا 50 سال است.

به طور کلی، در حال حاضر آلمان با مشکل نیروی کار و کارآموز مواجه است، زیرا بسیاری از جوانان پس از اتمام مدرسه تصمیم به ادامه تحصیل می‌گیرند و به همین دلیل موقعیت‌های شغلی خالی مانده‌اند، بنابراین شرکت‌ها از درخواست شما برای آوسبیلدونگ استقبال می‌كنند.
اما توجه كنيد كه برخی از آوسبیلدونگ ها خواهان زیادی دارند و سن بالای 30 شانس پذیرش در آن‌ها را پایین می‌آورد. اگر بالای 30 سال سن دارید، برای گرفتن نتیجه بهتر به دنبال آوسبیلدونگ ها و مشاغلی باشید که متقاضی کمتری دارند.

انتخاب هوشمندانه

اگر هوشمندانه انتخاب کنید نه تنها به‌راحتی یک آوسوبیلدونگ خوب پیدا خواهید کرد، بلکه در آینده شغل خوبی نیز خواهید داشت. به خصوص در بخش ها و مشاغل زیر، فرصت های خوبی برای آوسبیلدونگ وجود دارد:

 • بهداشت و مراقبت
 • اجتماعی
 • علم تغذیه
 • فن آوری و اطلاعات
 • ساخت و ساز
 • لجستیک

به طور خاص، شانس گرفتن آوسبیلدونگ پرستاری برای یک فرد میانسال بالاست، چرا که آلمان در برخی از مناطق به شدت با کمبود نیروی پرستاری مواجه است.

آوسبیلدونگ پرستاری

بخش فناوری هم یکی از گزینه‌های خوب دیگر برای افرادیست که با سن بالای 30 به دنبال آسوبیلدونگ مناسب هستند.

برای شرکت در آوسبیلدونگ مدرک زبان آلمانی نیاز است؟

از آنجایی که زبان تدریس در این دوره‌ها آلمانی است، برای شرکت در این دوره‌ها باید مهارت زبان آلمانی- حداقل درجه B1 را داشته باشید، اما به مدرک زبان آلمانی نیاز ندارید. البته ممکن است در فرآیند پذیرش و مصاحبه‌ها مهارت زبان آلمانی شما آزموده شود، پس برای آن آماده باشید.

یک فوت کوزه‌گری: هرچقدر تسلط شما به زبان آلمانی بیشتر باشد، احتمالا گرفتن پذیرش در آوسبیلدنگ بیشتر است، فارغ از سن و مدرک تحصیلی و غیره.

شرایط گرفتن ویزای آوسبیلدونگ برای ایرانی ها چگونه است؟

تا همین اواخر سفارت آلمان در ایران ویزای آوسبیلدونگ ارائه نمی‌داد اما خبر خوب اینکه اخیرا چند مورد صادر شده است. البته شما می‌توانید از سفارت‌های آلمان در کشورهای همسایه نیز اقدام کنید.
همچنین، اگر ویزای دیگری دارید می‌توانید به صورت حضوری برای آوسبیلدونگ اقدام کنید و در صورت پذیرش به اداره مهاجرتِ آلمان رفته و ویزای خود را تغییر دهید.

ویزای آوسبیلدونگ

برای عزیزان پناهجو در آلمان، شرکت در دوره های آوسبیلدونگ یک فرصت فوق‌العاده محسوب می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم:

شرایط آوسبیلدونگ دولدونگ

پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده یا افرادی که اقامت دولدونگ دارند می‌توانند درخواست آوسبیلدونگ دولدونگ (Ausbildungsduldung) کنند، البته به شرطی که مهارت‌های زبان آلمانی خوبی داشته باشند.
با گواهی اوسوبیلدونگ دولدونگ شما می‌توانید در طول دوره کارآموزی در آلمان زندگی کنید و اگر آن را با موفقیت به پایان برسانید، اجازه اقامت دو ساله نیز خواهید گرفت، یعنی 3 سال کارآموزی+ دو سال اقامت.

در ادامه به نحوه جست‌وجو برای پوزیشن های آوسبیلدونگ خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

از کجا می‌توانم از موقعیت های آوسبیلدینگ با خبر شوم؟

اگر در حال حاضر ساکن آلمان هستید، برای جست‌وجوی موقعیت های کارآموزیِ مناسب از ادارات دولتی مانند اداره فدرال کار راهنمایی می‌شوید.

همچنین موقعیت‌های آوسیبلدینگ در وب‌سایت‌های زیر قرار داده می‌شود:
www.azubi.de
Www.ausbildungplus.de
Www.ausbildung.de
Www.ihk-lehrstellenboerse.de

سخن آخر: آینده روشن‌تری در انتظار شماست…

آوسبیلدونگ در آلمان

اگر جدی هستید که در یکی از بهترین کشورهای جهان مشغول به کار شوید و برای یک تجربه کاری هیجان‌انگیز مشتاق هستید، کافیست زبان آلمانی را به خوبی یاد بگیرید و مدارک لازم را جمع کرده و برای درخواست ویزای آوسبیلدونگ به سفارت آلمان بروید.

نگران نباشید، پذیرش در این دوره‌ها کار پیچیده‌ای نیست. کافیست آلمانی بلد باشید و اعتمادبه‌نفس داشته باشید. چنانچه در هر مرحله‌ از پذیرش نیز دچار ابهام شُدید، بهترین راه این است که به اداره یا شرکت طرف قرارداد خود ایمیل بزنید و از آنها در مورد مشکل خود سوال کنید.

رشته های آوسبیلدونگ

رشته های آوسبیلدونگ در آلمان بسیار متنوع و گسترده هستند که می‌توانید همه آنها را در سایت هایی که بالاتر معرفی کرده ایم، ببینید. از جمله:

برای آشنا شدن با دوره هایی که حقوق و درآمد بالاتری دارند، به مقاله پردرآمدترین آوسبیلدونگ ها مراجعه کنید.

سوالات متداول

طول دوره های آوسبیدونگ چقدر است؟

این دوره ها بین 2 تا 4 سال طول می‌کشند.

در طول دوره آوسبیلدونگ اجازه کار خواهیم داشت؟

بله، میزان 10 ساعت در هفته اجازه کارِ جداگانه خواهید داشت.

آیا دوره های آوسوبیلدونگ حقوق می‌دهند؟

بله، همه افرادی که در بتوانند در دوره های اوسبیلدونگ دوگانه پذیرش بگیرند، در طول دوره حقوق دریافت خواهند کرد.

میزان حقوق دریافتی در دوره های آوسبیلدونگ چقدر است؟

میزان حقوق پرداختی به رشته مورد نظر شما بستگی دارد و از 400 تا 1000 یورو متغیر است. همچنین حقوق آوسبیلدونگ در سال های دوم و سوم کارآموزی افزایش پیدا می‌کند.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید
نظر خود را بنویسید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارش

با سلام ممنونم بابت اطلاعات خوبتون خیلی منو راهنمایی کرد فقط ۱ سوال ، وضعیت تمکن مالی در رابطه با دوره اوسبیلدونگ به چه شکله ؟.
با تشکر آرش

گروه نویسندگان مجله فارسی‌وان

سلام و عرض وقت بخیر
خواهش می‌کنیم

تمکن مالی برای آوسبیلدونگ به میزان اختلاف حقوقی که دریافت میکنید با حداقل میزان لازم برای زندگی است
الان این مبلغ حدود 870 یورو هستش. یعنی اگر حقوق آوسبیلدونگ شما بیشتر از 870 باشد نیاز به ارائه تمکن مالی ندارید. و اگر حقوقتان از این مقدار کمتر است به ازای اختلافش در یک سال تمکن مالی نیاز دارید.