آشنایی با وایتابیلدونگ

رضا بعد از مهاجرت به آلمان واجد شرایط شرکت در دوره های آوسبیلدونگ نبود. او به‌عنوان کارمند انبار، در یک شرکت ساختمانی مشغول به کار شد؛ اما هنگامی‌که شرکت به دلیل پاندمی کرونا تعطیل شد، اوایل با مزایای بیکاری I (ALG I) زندگی می‌کرد و بعد از آن با ALG II  که بیشتر با نام Hartz IV شناخته می‌شود امرارمعاش می‌کرد. در این دوران او تصمیم گرفت مهارت شغلی خود را ارتقا دهد و در دوره‌های وایتابیلدونگ به‌عنوان یک متخصص تدارکات آموزش مجدد ببیند و شانس خود را برای پیداکردن شغلی با درآمد بیشتر افزایش دهد.

اصطلاح وایتابیلدونگ در واقع به معنی تحصیلات تکمیلی در آلمان است و کاملاً از دوره‌های آوسبیلدونگ و تحصیلات تکمیلی دانشگاهی متمایز است. تحصیلات تکمیلی دانشگاهی معمولاً باهدف حرفه‌ای مرتبط نیست، بلکه به توسعه فردی کمک می‌کند؛ اما وایتابیلدونگ، باهدف تعمیق، به‌روزرسانی و گسترش دانش حرفه‌ای شما انجام می‌شود، طوری که در زمینه شغلی خود دیگر به کنترل و راهنمایی کسی نیاز نخواهید داشت. اگر علاقه‌مند به گذراندن این دوره‌ها هستید، تا پایان با ما همراه باشید.

دوره های وایتابیلدونگ

شرکت در دوره‌های وایتابیلدونگ چه مزایایی دارد؟

برای اکثر افراد، سه انگیزه برای گذراندن وایتابیلدونگ وجود دارد:

  • شما می‌خواهید در شغل و حرفه خود پیشرفت کنید؛
  • شما می‌خواهید موقعیت فعلی خود را حفظ کنید؛
  • شما به دنبال شغل جدیدی هستید و می‌خواهید شانس خود را با وایتابیلدونگ افزایش دهید.

بنابراین وایتابیلدونگ برای توسعه حرفه‌ای آینده کاری شما بسیار مهم است.
از طرف دیگر یکی از بزرگ‌ترین مزایای وایتابیلدونگ این است که افراد ماهر کمتر بیکار هستند و در مقایسه با افراد کم مهارت فرصت‌های شغلی بیشتری دارند. بسیاری از کارفرمایان از ابتکار عمل افرادی که در کنار شغل خود، در دوره‌های وایتابیلدونگ شرکت می‌کنند، قدردانی می‌کنند.

در واقع اگر شما در حرفه خود دارای تخصص و مهارت بیشتری باشید، توانایی برعهده گرفتن کارهای سخت‌تری را دارید؛ بنابراین فرصت‌های بهتری برای پیشرفت شغلی خواهید داشت و نه‌تنها با موقعیت‌های بهتر، بلکه از حقوق بالاتر نیز برخوردار خواهید بود.

مزایای شرکت در وایتابیلدنگ

با گذراندن وایتابیلدونگ به چه امتیازاتی دست پیدا می‌کنید؟

پس از گذراندن موفقیت‌آمیز وایتابیلدونگ، به شما گواهی‌نامه‌ای خواهند داد که مشارکت و عملکرد شما را در آن مستند نشان می‌دهد. گواهی شما موضوعات امتحان، نمرات و عنوان شغلی مربوطه یا عنوانی را که اکنون به‌عنوان فارغ‌التحصیل مجاز به داشتن آن هستید، نشان می‌دهد.

مدرک شما در صنعت، تجارت و جامعه به‌عنوان مدرکی از یک مؤسسه آموزشی معتبر شناخته می‌شود و عزم و تعهد بالای شما را به کارفرمایان نشان می‌دهد.

حتما بخوانید:  آوسبیلدونگ گل فروشی در آلمان (آپدیت 2022)

دوره‌های وایتابیلدونگ چقدر زمان لازم دارد؟

علاوه بر هزینه‌ها، مدت‌زمان آموزش وایتابیلدونگ نیز نقش مهمی در انتخاب این دوره ایفا می‌کند. در حال حاضر دو نوع دوره وایتابیلدونگ در آلمان وجود دارد که با توجه به زمانی که دارید، می‌توانید هرکدام را انتخاب کنید:

  • وایتابیلدونگ تمام‌وقت

اگر وایتابیلدونگ تمام‌وقت را انتخاب کنید، مدت‌زمان آموزش بستگی به هدف موردنظر شما دارد و بسیار متفاوت است. در این نوع وایتابیلدونگ سؤال مهم این است که چه مدت مرخصی به شما داده می‌شود.

  • وایتابیلدونگ پاره‌وقت

در مورد وایتابیلدونگ پاره‌وقت در ساعات عصر، این سؤال مطرح است که فرد تا چه زمانی باید دوبرابر وایتابیلدونگ تمام‌وقت، آموزش ببیند؟ از یک سو، سمینارهایی وجود دارد که فقط چند ساعت طول می‌کشد، درحالی‌که آموزش‌های دیگر یک یا چند هفته زمان می‌برد. همچنین دوره‌های آموزشی پیشرفته متعددی وجود دارد که تکمیل آنها تا دو سال به طول می‌انجامد.

پرطرفدارترین دوره‌های وایتابیلدونگ کدام هستند‌؟

مهم ترین و محبوب ترین دوره های وایتابیلدونگ در آلمان موضوعات و پیشنهادات آموزشی متنوعی را در بر می گیرد. بر اساس مطالعه‌ای که توسط DEUTSCHLAND TEST انجام شد، که بیش از 32000 تجربه مشتری را ارزیابی کرد، وایتابیلدونگ در زمینه‌هایی مانند زبان‌های خارجی، آموزش حرفه‌ای و آمادگی برای امتحان تقاضای زیادی دارد.

در زمینه های آموزش حرفه ای در آلمان، آموزش بیشتر به ویژه در بخش های مراقبت های بهداشتی و پرستاری، تقاضای زیادی دارد. در بخش مراقبت های بهداشتی، وایتابیلدونگ پرستاری و همچنین آموزش فیزیوتراپی و گفتار درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر این، آموزش حرفه‌ای بیشتر در حرفه‌های تجاری، مانند حوزه‌های حسابداری و اداری، نیز به طور فزاینده‌ای مورد تقاضا است. اهمیت آموزش در آلمان به شدت مورد تاکید است، زیرا عرضه متخصصان واجد شرایط در حال افزایش است.

تفاوت آوسبیلدونگ و وایتابیلدنگ

تفاوت Ausbildung و Weiterbildung در سیستم آموزشی آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ و وایتابیلدونگ دو مسیر متفاوت آموزشی در آلمان هستند که تفاوت اساسی با یکدیگر دارد. درحالی‌که آوسبیلدونگ به‌طورکلی به آموزش اولیه، یعنی اولین آموزش‌های فنی حرفه‌ای فرد مانند کارآموزی می‌پردازد، آموزش وایتابیلدونگ به تمام اقدامات تحصیلات تکمیلی که پس از آموزش اولیه دنبال می‌شود، اشاره دارد.

بنابراین آموزش‌های وایتابیلدونگ شامل اقدامات آموزشی بسیار بیشتری نسبت به آموزش آوسبیلدونگ است. اگر چند سال بین مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود کارکرده‌اید و قبلاً در شغل خود مهارت کسب کرده‌اید، مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند به‌عنوان آموزش وایتابیلدونگ تلقی شود.

به طور خلاصه، آموزش آوسبیلدونگ اساساً یک آموزش اولیه است، درحالی‌که آموزش‌های وایتابیلدونگ توسط افرادی که قبلاً آموزش حرفه‌ای داشته‌اند و به طور معمول دارای تجربه کار حرفه‌ای هستند، استفاده می‌شود.

تفاوت Umschulung و Weiterbildung در سیستم آموزشی آلمان چیست؟

صرفاً باتوجه به معنای کلمات، “Umschulung” (که تقریباً به‌عنوان “آموزش مجدد” یا “مهارت مجدد” ترجمه شده است) به این معنی است که شما چیزی را یاد می‌گیرید که هیچ ارتباطی با کارهایی که قبلاً انجام داده‌اید، ندارد؛ اما در”Weiterbildung” (به معنای “تحصیلات تکمیلی”) مهارت‌هایی که قبلاً دارید توسعه بیشتری می‌یابد.

Umschulung معمولاً در صورتی انجام می‌شود که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید در همان شغل قبلی مشغول به کار شوید، به‌عنوان‌مثال به دلیل اینکه هیچ تقاضایی برای آن مجموعه مهارت وجود ندارد یا به دلیل اینکه دیگر نمی‌توانید از لحاظ جسمانی کار را انجام دهید؛ یا شاید به‌سادگی خسته شده‌اید و می‌خواهید کاری متفاوت انجام دهید.

اما Weiterbildung هنگامی که می‌خواهید در کار خود بمانید یک گزینه مناسب است، در این دوره آموزشی فقط مهارت‌های شما قدیمی شده و باید به‌روز شوند و می‌خواهید در حرفه خود پیشرفت کنید. یک مثال معمولی ممکن است این باشد که شما با ابزارها، ماشین‌ها یا نرم‌افزارهای جدید برای کار خود آموزش‌دیده‌اید، یا سعی می‌کنید مدرک یا مدرک حرفه‌ای مربوط به شغل خود را کسب کنید.

حتما بخوانید:  آوسبیلدونگ فروشندگی - فروشنده در آلمان

تفاوت Umschulung و Weiterbildung و Fortbildung و Praktikum و Ausbildung چیست ؟

یک بار برای همیشه به صورت خلاصه و به زبان ساده تفاوت این مفاهیم رو به شما میگوییم : در آلمان، “Ausbildung” به یک کارآموزی اشاره دارد، که در آن افراد به طور کامل همه چیز را می آموزند تا در یک شغل یا حرفه خاص حرفه ای شوند، که نشان دهنده آغاز “Bildung” است .«Weiterbildung» شامل فعالیت‌هایی مانند دوره‌ها و سمینارها برای بهبود مهارت‌ها پس از «Ausbildung» می‌شود و آغاز توسعه حرفه‌ای است . “Umschulung” شبیه به آموزش پیشرفته است و فرصتی برای یک حرفه جدید و یک مدرک حرفه ای شناخته شده را ارائه می دهد، که به عنوان نوعی بازآموزی برای افرادی است که در نظر دارند تغییر شغلی را در نظر بگیرند .Fortbildung” و “Praktikum” نیز جنبه های مهم مسیر شغلی آلمان هستند،  Fortbildung نشان دهنده آموزش بیشتر برای افزایش مهارت ها و دانش، و Praktikum نشان دهنده کارآموزی برای تجربه عملی و جهت گیری شغلی است.

 

موفقیت در وایتابیلدونگ

سایت های پیدا کردن وایتابیلدونگ

weiterbildung.de

www.ibb.com/weiterbildung

www.arbeitsagentur.de/karriere-und-weiterbildung

سخن پایانی

در این مقاله با دوره آموزشی وایتابیلدنگ، مزایا و تفاوت‌های آن با سایر دوره‌های آموزشی آشنا شدید. دوره آموزشی وایتابیلدونگ یکی از عناصر اساسی برای موفقیت حرفه‌ای در آلمان به‌حساب می‌آید. تنها کاری که شما برای ارتقای شغلی خود باید انجام دهید یافتن یک دوره وایتابیلدونگ هماهنگ و مرتبط با حوزه کاری‌تان است. با گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره قادر خواهید بود در شغل خود ارتقا گرفته و مسیر کاری خود را بهبود ببخشید. شما کدامیک از این دوره‌های آموزشی را انتخاب خواهید کرد؟ به نظر شما کدامیک از این دوره‌های در آینده کاری شما مؤثرتر خواهد بود؟ لطفاً نظرات خود را با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

حتما بخوانید:  پردرآمدترین رشته های آوسبیلدونگ در آلمان

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید
نظر خود را بنویسید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر

یک سوال آیا Weiterbildung همان مزایای Ausbildung رو داره منظورم اینه که مثلاً حقوق داره یا نه

اشکان

سلام . تا جایی که من میدونم حقوق نداره ولی بعدش کار پیدا کردن خیلی راحت تر است چون با صنعت در ارتباطه و نیروی ماهر راحت تر کار پیدا میکنه