شرایط و مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

گواهینامه رانندگی در آلمان: اتوبان یک کلمه معروف آلمانی است که با آمدنش وعده‌های بسیاری به رانندگان داد: جاده‌های بی‌پایان، جاده‌های بدون محدودیت سرعت و جاده‌هایی بدون رانندگان کند و آهسته. شما در اتوبان‌ها با همان سرعتی که در حومه شهر می‌رانید می‌توانید رانندگی کنید، رؤیایی که امروزه دیگر برای بسیاری از افراد در سراسر جهان تحقق‌یافته است!

در آلمان رانندگی عملاً یک تفریح ​​ملی است.

البته این موضوع با توجه به عشق آلمانی‌ها به اتومبیل، شجره‌نامه صنعت خودرو و فرصت‌های شگفت‌انگیز رانندگی ارائه شده توسط اتوبان‌ها (حداقل مواردی که در مناطق ترافیکی یا ساختمانی گرفتار نیستند!) هیچ جای تعجبی ندارد.

بنابراین اگر اخیراً به آلمان نقل‌مکان کرده‌اید، قبل از خرید ماشین یا تحقیق در مورد گزینه‌های اجاره خودرو، باید با نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان آشنا شوید. گرفتن گواهینامه رانندگی را در میان اولویت‌های اصلی خود قرار دهید چرا که داشتن گواهینامه رانندگی آلمان بسیار کاربردی است و حتی می‌تواند فرصت‌های شغلی بهتری را برای شما فراهم می‌کند. ما در این مقاله این راهنمای مختصر را گردآوری کرده‌ایم، تا شما دراسرع‌وقت به جاده بروید و از جاده‌های زیبای آلمان لذت ببرید!

آیا در حال حاضر گواهینامه دارید؟

عکس گواهینامه آلمانی
عکس گواهینامه آلمانی

پاسخ به این سؤال دو حالت دارد:

 1. من هنوز گواهینامه رانندگی ندارم.

بنابراین برای گرفتن گواهینامه شما باید از ابتدا شروع کنید و از طریق این روند به هزاران راننده دیگر در جاده‌های آلمان بپیوندید، این مراحل در ادامه گفته خواهد شد نگران نباشید.

 1. من از قبل گواهینامه رانندگی دارم.

اگر گواهینامه شما از کشوری عضو اتحادیه اروپا صادر شده باشد، می‌توانید تا زمان انقضا در آلمان به استفاده از آن ادامه دهید، اما اگر گواهینامه‌تان از کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد فقط تا 6 ماه مجاز به استفاده از آن هستید. پس از آن باید آن را با گواهینامه رانندگی آلمان تعویض کنید. بسیاری از کشورها با آلمان توافق‌نامه متقابل دارند، به این معنی که گواهینامه رانندگی آنها مانند گواهینامه رانندگی آلمان است بنابراین بسته به پرونده شما، ممکن است نیاز به درخواست تبدیل داشته باشید.

گواهینامه رانندگی رده B آلمان

برای گرفتن گواهینامه رانندگی آلمان، شما باید حداقل 18 سال سن داشته باشید (یا 17 سال با سرپرست قانونی). آلمان از مقررات اتحادیه اروپا در دسته‌بندی گواهینامه‌ها مانند B برای اتومبیل‌ها (Personenkraftwagen یا PKW) و C برای کامیون‌های کوچک (Lastkraftwagen یا LKW) پیروی می‌کند.

اگر گواهینامه رانندگی رده B آلمان را دریافت کنید به این معنا است که اجازه رانندگی با اتومبیل‌های اتوماتیک و غیراتوماتیک را خواهید داشت. 

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی آلمان چیست؟

1- آمادگی برای آزمون دومرحله‌ای

اگر از قبل گواهینامه دارید از این مرحله صرف‌نظر کنید، اما اگر هنوز گواهینامه ندارید در یک آموزشگاه رانندگی ثبت‌نام کنید، هنگامی‌که نوبت به انتخاب یک آموزشگاه رانندگی خوب می‌رسد برای آزمون‌های تئوری و عملی گزینه‌های زیادی در آلمان وجود دارد که به طور دقیق آموزش‌های لازم را به شما ارائه می‌دهند.

2- درخواست تبدیل یا ثبت‌نام اولیه

برای تبدیل گواهینامه خود (Umschreibung einer ausländischen Fahrerlaubnis) و یا درخواست گواهینامه رانندگی برای اولین‌بار (Ersterteilung einer Fahrerlaubnis) در دفتر گواهینامه رانندگی محلی خود (Führerscheinstelle یا Fahrerlaubnis Behörde) درخواست خود را ثبت کنید، بررسی درخواست شما ممکن است 3 تا 6 هفته طول بکشد فقط در این صورت است که می‌توانید در آزمون گواهینامه رانندگی شرکت کنید.

حتما بخوانید:  مالیات در آلمان: سیستم مالیاتی آلمان در سال 2022

3- آماده‌کردن مدارک موردنیاز

برای درخواست گواهینامه رانندگی آلمانی خود باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • گذرنامه یا کارت شناسایی (Ausweis) و اثبات اقامت (Meldebescheinigung)
 • عکس بیومتریک
 • گواهی دوره کمک‌های اولیه (Nachweis über Schulung در Erster Hilfe) – این کار را می‌توان در صلیب سرخ آلمان انجام داد.
 • گواهینامه آزمایش بینایی (Sehtestbescheinigung) – این گواهینامه را می‌توانید از هر فروشگاه عینک (“Optiker”) تهیه کنید.
 • هزینه 35-48 یورو (به‌صورت نقدی) بسته به پرونده شما
 • مدرک ثبت‌نام از آموزشگاه رانندگی
 • گواهینامه رانندگی فعلی شما (در صورت وجود)
 • ترجمه گواهینامه رانندگی فعلی شما (در صورت وجود) که می‌تواند به‌سرعت و از طریق سیستم‌عامل‌هایی مانند Lingoking به‌صورت آنلاین انجام شود.

4– صبوری!

طبق معمول با دولت آلمان؛ خونسرد و صبور باشید! زمان بررسی مدارک برای تبدیل به‌خصوص در شهرهای بزرگ بسیار طولانی است به‌عنوان‌مثال  9 تا 12 هفته زمان انتظار در برلین است، البته برای شهرهای کوچک‌تر این مدت‌زمان از 2 هفته کمتر است.

آزمون گواهینامه

چگونه می‌توانم در آزمون گواهینامه رانندگی آلمان قبول شوم؟

اگر هنوز جام مقدس را فتح نکرده‌اید، ابتدا باید در آزمون گواهینامه رانندگی آلمان قبول شوید.

مرحله اول قبولی در آزمون کتبی است که 12 ماه یعنی یک سال بعد از زمان ارسال درخواست خود مجوز شرکت در آن را دارید. سپس باید در آزمون عملی شرکت کنید و برای آن هم باید 12 ماه از گذراندن آزمون تئوری شما گذشته باشد. (خونسردی آلمانی‌ها را که یادتان هست)

البته برای سهولت در بعضی از شهرها شما می‌توانید هر دو آزمون را به زبان انگلیسی شرکت کنید، اگرچه این کار ممکن است هزینه اضافی داشته باشد.

آزمون تئوری گواهینامه در آلمان

آزمون تئوری گواهینامه رانندگی در آلمان

آزمون تئوری شامل 30 سؤال است که از 1000 موردی که مطالعه کردید انتخاب شده است. به هر پاسخ صحیح 2-5 امتیاز داده می‌شود و اگر بیش از 10 امتیاز سؤالات را ازدست‌داده باشید، در آزمون رد می‌شوید.

به‌خاطر داشته باشید که نرخ شکست بالایی وجود دارد، بنابراین این موضوع را در بودجه و جدول زمانی خود برنامه‌ریزی کنید و با آمادگی کامل در آزمون شرکت کنید.

هیچ رمزی برای موفقیت در آزمون گواهینامه رانندگی آلمان وجود ندارد: مطالعه، مطالعه و بازهم مطالعه کنید! در این زمینه اپلیکیشن‌های عالی وجود دارد شامل 1000 سؤال در مورد قوانین راهنمایی‌ورانندگی که ممکن است برای آزمون مطرح شود. آموزشگاه رانندگی شما همچنین کتاب “Fahren Lernen Lehrbuch” را برای مطالعه در اختیار شما قرار می‌دهد.

این سوالات شامل موضوعاتی مانند تئوری خطر، رفتار در ترافیک، علائم راهنمایی و رانندگی، فناوری و حفاظت محیطی می‌شود. علاوه بر این، در آزمون تئوری سوالاتی درباره اولویت و حق تقدم مطرح می‌شود.

میزان بیرون رفت در آزمون تئوری در طول سال‌ها در حال افزایش است. در سال ۲۰۰۸، ۳۲.۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این آزمون موفق شدند، در حالی که در سال ۲۰۲۱، میانگین کشوری برابر با ۳۶.۲ درصد بود.

 

حتما بخوانید:  خانه سوسیالی: چگونه در آلمان خانه سوسیالی اجاره کنیم و گواهی WBS بگیریم؟

آزمون عملی گواهینامه در آلمان

آزمون عملی گواهینامه رانندگی در آلمان

هنگامی‌که آزمون کتبی را گذراندید، نوبت آزمون عملی گواهینامه رانندگی آلمان است، حتی اگر از قبل رانندگی بلد هستید، بهتر است حداقل یک مجموعه از دروس رانندگی را برای آمادگی در آزمون شرکت کنید و با شرکت در این کلاس‌ها مربی به شما می‌گوید که چه زمانی آماده شرکت در آزمون عملی هستید.

آزمون عملی کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. ابتدا باید به برخی از سؤالات مربوط به عملکرد ماشین پاسخ دهید. سپس به شما گفته می‌شود که کجا رانندگی کنید، معمولاً در خیابان‌های مختلف و اتوبان‌ها از شما آزمون عملی گرفته می‌شود. این آزمون همچنین شامل چندین مانور مانند پارک کردن یا ترمز اضطراری خواهد بود.

حتما بخوانید:  راه های مهاجرت به آلمان در سال 2022

اگر نشانه مهمی از علائم راهنمایی رانندگی را از دست دادید یا مانور غیرقانونی انجام دادید، بازرس می‌تواند شما را رد کند. نکته مهم حفظ آرامش و تمرکز بر رعایت قوانین جاده است.

پس از گذراندن هر دو آزمون، بلافاصله یک برگ کاغذ موقت به‌عنوان مجوز دریافت خواهید کرد و بازهم قبل از گرفتن گواهینامه رانندگی آلمانی خود در Führerscheinstelle باید چند هفته صبر کنید.

چقدر هزینه یک گواهینامه رانندگی در سال 2023 است؟

هزینه کسب یک گواهینامه رانندگی از کلاس B بین 1500 و 3500 یورو متغیر است. قیمت از دو جنبه تشکیل می‌شود: هزینه پایه، که بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ADAC بین 350 تا 500 یورو است و شامل ساعت‌های تئوری است، همچنین برای منابع آموزشی مانند کتاب‌ها، رسانه‌های آنلاین و برنامه‌های موبایلی بین 90 تا 120 یورو هزینه‌ای را در بر می‌گیرد.”

گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

در سال ۲۰۲۳ چه تغییراتی در مورد گواهینامه‌ها اتفاق می‌افتد؟

در سال ۲۰۲۳، دستورالعمل جدید گواهینامه رانندگی تصویب و به طور یکسان در سراسر اتحادیه اروپا اعمال خواهد شد. این دستورالعمل شامل تغییراتی مانند اعتبار بین‌المللی مجوز B 196 و محدودیت وزن کلاس B بوده و همچنین جریمه‌ها نیز به صورت بین‌المللی تعیین خواهند شد.

همچنین، هدف از این نوآوری‌ها شامل افزایش حداکثر وزن مجاز برای خودروهای کلاس B است. تا قبل از این تغییرات، رانندگانی که گواهینامه رانندگی خود را پس از سال ۱۹۹۹ دریافت کرده بودند، مجاز به رانندگی خودروهایی با حداکثر جرم مجاز ۳.۵ تن بودند. با اجرای دستورالعمل جدید، این وزن مجاز به ۴.۲۵ تن افزایش خواهد یافت و تمام دارندگان گواهینامه رانندگی کلاس B مجاز به رانندگی خودروهای با این وزن حداکثر خواهند بود.

دستورالعمل جدید همچنین از جهت دیجیتالی شدن گواهینامه رانندگی نیز تغییراتی را به همراه دارد. این تغییرات به منظور اطمینان حاصل کردن از اینکه برای چک کردن گواهینامه رانندگی توسط پلیس یا اجاره خودرو، برنامه مربوطه در تلفن همراه کافی باشد، انجام شده است. همچنین در نظر گرفتن کد QR برای کارت چک گواهینامه رانندگی به جای تراشه فعلی، با هدف افزایش مقاومت در برابر تقلب طرح ریزی شده است.

برای تبدیل گواهینامه رانندگی خارجی به یک گواهینامه آلمانی، این مراحل را دنبال کنید:

 

 • تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی
 1. آدرس خود را در( Bürgeramt ) دفتر شهروندی (ثبت کنید و گواهی ثبت را دریافت کنید.
 2. الزامات خاص کشور مبدأ خود را بررسی کنید.
 3. اگر گواهینامه شما از یک کشور عضو EU/EEA یا کشور Annex 11 نیست، یک دوره کمک اولیه (Erste-Hilfe-Kurs) که حدود 9 ساعت طول می کشد و حدود 70 یورو هزینه دارد را بگذرانید.
 4. آزمون چشم را در یک اپتومتریست یا در طول دوره کمک اولیه خود بگذرانید.
 5. در نظر داشته باشید که درس های رانندگی را بگیرید، به ویژه اگر از آمریکای شمالی به آلمان آمده اید.
 6. به قرار ملاقات خود در( Bürgeramt ) دفتر شهروندی (بروید و اسناد مورد نیاز را به همراه داشته باشید، از جمله گواهینامه رانندگی خارجی اصلی، یک نسخه از آن، پاسپورت یا Personalausweis، عکس پاسپورت و گواهی ثبت.
 7. هزینه 36.30 یورو را به صورت نقدی یا با کارت Girocard پرداخت کنید.
 8. اگر گواهینامه شما به زبان انگلیسی یا آلمانی نیست، ترجمه معتبری ارائه دهید.
 9. اگر گواهینامه شما از یک کشور عضو EU/EEA یا کشور Annex 11 نیست ، گواهی آزمون چشم و گواهی دوره کمک اولیه را به همراه بیاورید.
 10. Bürgeramt ) دفتر شهروندی (اسناد شما را به ) Fahrerlaubnisbehörde مرجع گواهینامه رانندگی (برای تأیید ارسال می کند.
 11. منتظر زمان پردازش باشید که در برلین 2 تا 4 ماه است.
 12. هنگامی که گواهینامه رانندگی آلمانی جدید شما آماده شود، اطلاعیه ای دریافت خواهید کرد.

سخن پایانی

بعد از قبولی در هر دو آزمون تئوری و عملی و گرفتن گواهینامه حالا شما آماده رانندگی در همه شهرهای آلمان هستید، می‌توانید از رانندگان بد شکایت کنید، از گزینه‌های محدود پارک و سرعت در اتوبان‌ها غر بزنید!

فقط مراقب ” Blitzer” باشید چون اگر سرعت شما زیاد باشد، خطر گرفتن تصویری نه‌چندان دوست‌داشتنی وجود دارد. گواهینامه رانندگی آلمانی شما در سراسر اروپا معتبر است، بنابراین برای سفر به سیسیل برنامه‌ریزی کنید و به جاده بروید!

برای اطلاعات بیشتر در مورد مقررات مربوط به دریافت گواهینامه و قوانین ترافیکی در آلمان می‌توانید به سایت وزارت ترانسپورت آلمان مراجعه کنید.

امیدوارم این مقدمه کوتاه برای موضوع مفید بوده باشد. اگر موضوعی نامشخص است یا سؤالی دارید، در کامنت‌ها به ما اطلاع دهید.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در آلمان در سال 2024
این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید
نظر خود را بنویسید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کورش

سلام و عرض ادب
من در ترکیه برای دریافت گواهینامه ترکیه ای نیاز به مدرک تحصیلی داشتم که متاسفانه چون خدمت نرفتم مدارک تحصیلی من در دانشگاه گرو است و نمیتوانم از ایران آن هارا دریافت کنم .
درحال مهاجرت به آلمان هستم، آیا برای دریافت گواهینامه‌ی آلمانی هم نیاز به مدرک تحصیلی هست؟
چون که در این مقاله اشاره ای به آن نشده بود.

گروه نویسندگان مجله فارسی‌وان

سلام
وقتتون بخیر
خیر در آلمان مدرک تحصیلی برای گواهینامه نیاز نیست و داشتن سواد خواندن و نوشتن به زبان آلمانی کفایت میکنه. اگر سوالات خودتون رو از طریق شماره واتس اپی من بپرسید، سریعتر جوابگو هستیم.