آشنایی با سطوح زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی دارای سطح های مختلفی است. این سطوح شامل سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته می باشد. کاربرد مدارک زبان آلمانی در بعضی مواقع می تواند منحصر به فرد باشد.

یادگیری سطح B1 آلمانی

در واقع سطوح مختلف زبان آلمانی که توسط سازمان CEFR تعریف شده است مشخص کننده این است که در زبان آلمانی تا چه حد مسلط هستید. تصویر زیر نشانگر سطوح مختلف زبان آلمانی است:

سطح مقدماتی  – سطح A1

اولین و ساده ترین سطح در زبان آلمانی سطح A1 می باشد. در این سطح زبان آموز ابتدایی ترین لغات ارتباطی در زبان آلمانی را فرا می گیرد. همچنین یادگیری جملات ضروری جهت معرفی زبان آموز به دیگران در این سطح می باشد. به دلیل بیش از حد پایین بودن این سطح از زبان آلمانی، داشتن این مدرک در پیدا کردن کار، دوره های فنی و یادگیری مشاغل مختلف، دوره های پیشرفت شغلی و تحصیلات عالیه نمی تواند به دارنده ی مدرک کمکی کند.  متقاضیان دریافت ویزای پیوستن به خانواده – یعنی همسران کسانی که اقامت کاری یا دایم یا پناهندگی آلمان را دارند-  برای دریافت ویزای خود نیازمند به داشتن مدرک A1 هستند.

نکته مهم: پیوست کنندگان به دارندگان اقامت بلو کارت آلمان احتیاجی به داشتن این مدرک برای اخذ ویزای پیوست خانواده خود ندارند.

سطح مقدماتی  – سطح  A2

دومین سطح در زبان آلمانی سطح A2 می باشد. در این سطح زبان آموز با یادگیری لغات مشخص و تخصصی تر در زمینه های مختلف مانند خانواده، شغل، خرید و غیره می تواند منظور خود را تا حدی به مخاطب خود بیان نماید. داشتن این مدرک در یافتن شغل و دوره های فنی و یادگیری مشاغل مختلف ساده تر در صورت خوش شانسی به نسبت مدرک A1 کمک شایان تری می کند. این مدرک برای دوره های پیشرفت شغلی و تحصیلات عالیه کاربرد ندارد.

حتما بخوانید:  تحصیل در اتریش: شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به اتریش

سطوح متوسط – سطح  B1

یکی از مهم ترین سطوح در یادگیری زبان آلمانی سطح B1 می باشد. در این سطح زبان آموز می تواند در مورد مسائلی که از قبل به آن آگاهی دارد نکات اصلی را فهمیده، درباره ی آنها صحبت کند و از پس مشکلات ساده خود برآید. با در دست داشتن این مدرک پیدا کردن کار و دوره های فنی و یادگیری مشاغل مختلف راحت تر می شود. با کمی خوش شانسی و اصرار می توان به کمک این مدرک دوره های پیشرفت شغلی را دریافت کرد اما همچنان این مدرک برای تحصیلات عالیه کافی نمی باشد. دلیل اهمیت این سطح، پایه ای بودن آن برای یادگیری سطوح بالاتر است. همچنین داشتن مدرک B1 یکی از مدارک اصلی مورد نیاز برای متقاضیان دریافت اقامت نامحدود آلمان و یا شهروندی ( پاسپورت ) آلمان است.

سطوح متوسط – سطح  B2

در این سطح زبان آموز می تواند در مورد مسائلی که از قبل برای او اتفاق نیفتاده و آشنا نیست صحبت کند. همچنین شخص می تواند بسیاری از مطالبی که فرد مقابل می گوید را متوجه شود. در صورت تسلط زبان آموز به لغات بیشتر، نامه نگاری در این سطح کار دشواری نیست. با داشتن این مدرک یافتن دوره های فنی و یادگیری مشاغل مختلف، پیدا کردن کار و شرکت در دوره های پیشرفت شغلی در صورت کسب آن دوره راحت می باشد. سطح B2 برای تحصیلات عالیه کفایت نمی کند.

سطح پیشرفته  – سطح C1 معمولی

در این سطح زبان آموز متون طولانی با وجود داشتن لغات سطح بالا را متوجه شده و بدون داشتن هیچ گونه آمادگی قبلی می تواند به روانی صحبت کند. همچنین زبان آموز مخاطب خود را به خوبی متوجه می شود. با داشتن مدرک زبان آلمانی C1 می توان خیلی راحت دوره های فنی و یادگیری مشاغل مختلف و کار را پیدا و در دوره های پیشرفت شغلی کسب شده شرکت کرد. باید توجه داشت که این سطح برای اخذ پذیریش تحصیلات عالیه در دانشگاه های آلمان کافی می باشد.

حتما بخوانید:  مهاجرت به استرالیا در 2022 و صفر تا صد شرایط آن

سطح پیشرفته  – سطح  C2

در سطح C2 زبان آموز کاملاً راحت زبان آلمانی را صحبت میکند و متوجه می شود. همچنین زبان آموز می تواند نکات مهم از مطالب مختلف را جمع آوری کرده و درباره ی آن مطالب کاملاً توضیح دهد. دارنده ی مدرک این سطح از زبان آلمانی می تواند درباره مسائل مختلف تحقیق و تفحص کند. با داشتن این مدرک پیدا کردن دوره های فنی و یادگیری مشاغل مختلف، کار و شرکت در دوره های پیشرفت شغلی کسب شده بسیار راحت می باشد. باید توجه داشت که داشتن مدرک این سطح از زیان آلمانی برای تحصیلات عالیه کفایت می کند اما از سمت دانشگاه پذیرفتی نیست.

آشنایی با سطح های زبان آلمانی

مدرک زبان آلمانی

بطور خلاصه،در کشور ایران، امتحانات سطح B پرطرفدار است . افرادی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند معمولا داوطلب آزمون زبان آلمانی در این سطح هستند. هر کدام از دانشگاه های آلمان با توجه به رتبه بندی و شرایط خود از هر داوطلب ، مدرک B1 یا B2 را می خواهند . البته بیشتر دانشگاه های آلمان مدرک زبان آلمانی B2 را می خواهند . چون این آزمون بسیار پر طرفدار است ، تقریبا هر ماه در کشور و موسسات معتبر برگزار می شود و نمرات آن توسط دانشگاه های آلمانی معتبر است . از آنجایی که مدرک B2 زبان آلمانی برای داشتن ویزای آلمان اجباری است بنابراین متقاضیان مدرک B2 بیشترین جمعیت متقاضیان زبان آلمانی را در ایران تشکیل می دهند.

در نهایت، پیشنهاد می‌کنیم حتما راهنمای جامع یادگیری آلمانی را مطالعه کنید.

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید
نظر خود را بنویسید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها